Clicky

Jak działa napęd na 4 koła, jakie są popularne modele.

(Photo: Irish Defence Forces)

Napęd na cztery koła brzmi zachęcająco, producenci ochoczo piszą o różnych modelach z napędem 4×4. Okazuje się że pod tym określeniem kryją się często niestety działające w odmienny sposób systemy. Zbadajmy co tak naprawdę sprzedawca może mieć na myśli używając określenia „napęd na 4 koła”.

Stały napęd na cztery koła

Pierwotnym rodzajem napędu 4×4 jest napęd na cztery koła, który jest stały a moment obrotowy jest zawsze rozdzielany na dwie osie dzięki centralnemu mechanizmowi różnicowemu. Stały napęd na 4 koła posiadają modele takie jak Mitsubishi Lancer, Pajero, Toyota Land Cruiser czy Land Rover Discovery.

Stały Symetryczny napęd na 4 koła

Konstruktorzy w ramach poszukiwań najbardziej optymalnych rozwiązań stworzyli rodzaje napędu stałego symetrycznego i niesymetrycznego. Wariant symetryczny użyty jest w samochodzie Land Rover Defender, w którym moment obrotowy rozdzielany jest na obie osie po równo.

Stały niesymetryczny napęd na 4 koła

To taki w którym dystrybuowanie momentu obrotowego pomiędzy osie rozdzielane jest w zależności od potrzeb. Służy do tego mechanizm różnicowy. Drugim mechanizmem, który pozwala na niesymetryczny napęd jest sprzęgło wielopłytkowe.

Napęd na 4 koła dołączany ręcznie

To napęd, w którym jedna z osi jest napędzana w sposób stały, napęd drugiej osi może być dołączany za pomocą odpowiedniej dźwigni albo przycisku. Ten rodzaj napędu posiada Suzuki Jimmy, Nissan Patrol i Jeep Wrangler. W tych modelach cały czas napędzana jest tylna oś, z kolei przednia oś dołączana jest w razie potrzeby. Z napędu na przedniej osi powinniśmy korzystać jedynie w terenie, ponieważ na zwyczajnej gładkiej nawierzchni taki rodzaj napędu na 4 koła będzie raczej przeszkadzał, zamiast pomagać.

Dołączany automatycznie napęd na 4 koła

To kolejny rodzaj napędu na 4 koła, który jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy stałym napędem na 4 koła a napędem dołączanym ręcznie. Ten rodzaj napędu posiadają takie samochody jak Mitsubishi Outlander, Toyota RAV4, Suzuki SX4, Audi A3. W tym rozwiązaniu napęd jest bezpośrednio i stale przekazywany na jedną oś, natomiast automatyczne przekazywanie napędu na drugą oś następuje z pomocą sprzęgiełka wielopłytkowego, oczywiście w zależnośći od potrzeb.

Plusy i minusy napędu na 4 koła

Napęd na 4 koła daje więcej możliwości od pojazdów napędzanych na jedną oś, takie auto będzie się sprawowało lepiej na różnych nawierzchniach i przy różnej pogodzie. Posiadając napęd na 4 koła możemy dojechać dalej niż bez takiego dodatkowego napędu. Napęd taki zapewnia także większą przyczepność niż napęd na jedną oś, jednak w sytuacji gdy wpadamy w poślizg, wyjście z niego będzie bardzo trudne. Dzieje się to z tej przyczyny że samochód z napędem na 4 koła może wpadść w taki rodzaj poślizgu gdzie poślizg podsterowany (auto jedzie prosto), łatwo może przejść w poślizg nadsterowany, w którym auto zaczyna się obracać bez kontroli. Taka sytuacja utrudnia bardzo kontrolę nad pojazdem.

Kolejnym minusem samochodu z napędem na 4 koła są jego koszty w porównaniu do auta z napędem na jedną oś. Koszty utrzymania są również znacznie wyższe, ze względu na częstsze tankowania szczególnie, gdy  decydujemy się na auto ze stałym napędem na 4 koła. Koszty ewentualnych napraw również są wyższe, ponieważ układ jest skomplikowany, złożony z wielu części, które mogą ulec awarii. Warto by decyzja o zakupie takiego samochodu miała inne uzasadnienie poza ekonomicznym. Taki samochód może się przydać tym, którzy muszą pokonywać trudne tereny, góry, lasy, podjazdy, dzikie, trudno dostępne miejsca.

Jakie auta z napędem 4×4 są dostępne na rynku

Dla tych wszystkich, którzy szukają dla siebie pojazdu 4 na 4 przedstawiamy listę tych najpopularniejszych o stałym napędzie na 4 koła:

Jak widać jest w czym wybierać, rynek wtórny także obfituje w ciekawe możliwości, unikajmy jednak ofert samochodów z napędem na 4 koła za kilka tysięcy złotych. Tak niska cena przeważnie zapowiada ogromne wydatki u mechanika niedługo po zakupie. Warto także sprawdzić przeszłość takiego samochodu w Autoraport, by uniknąć oszustwa podczas zakupu.

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, podziel się tym wpisem na Fb.


Sprawdź historię każdego samochodu!

W odpowiedzi na “Jak działa napęd na 4 koła, jakie są popularne modele.”

Jeśli chodzi o Mitsubishi, to napęd stały jest w modelach L200, oraz Evo, natomiast pajero i pajero sport mają przednią oś dołączaną dźwignią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *