Jak działa napęd na 4 koła, jakie są popularne modele.

(Photo: Irish Defence Forces)

Napęd na cztery koła brzmi zachęcająco, producenci ochoczo piszą o różnych modelach z napędem 4×4. Okazuje się że pod tym określeniem kryją się często niestety działające w odmienny sposób systemy. Zbadajmy co tak naprawdę sprzedawca może mieć na myśli używając określenia „napęd na 4 koła”.

Stały napęd na cztery koła

Pierwotnym rodzajem napędu 4×4 jest napęd na cztery koła, który jest stały a moment obrotowy jest zawsze rozdzielany na dwie osie dzięki centralnemu mechanizmowi różnicowemu. Stały napęd na 4 koła posiadają modele takie jak Mitsubishi Lancer, Pajero, Toyota Land Cruiser czy Land Rover Discovery.

Stały Symetryczny napęd na 4 koła

Konstruktorzy w ramach poszukiwań najbardziej optymalnych rozwiązań stworzyli rodzaje napędu stałego symetrycznego i niesymetrycznego. Wariant symetryczny użyty jest w samochodzie Land Rover Defender, w którym moment obrotowy rozdzielany jest na obie osie po równo.

Stały niesymetryczny napęd na 4 koła

To taki w którym dystrybuowanie momentu obrotowego pomiędzy osie rozdzielane jest w zależności od potrzeb. Służy do tego mechanizm różnicowy. Drugim mechanizmem, który pozwala na niesymetryczny napęd jest sprzęgło wielopłytkowe.

Napęd na 4 koła dołączany ręcznie

To napęd, w którym jedna z osi jest napędzana w sposób stały, napęd drugiej osi może być dołączany za pomocą odpowiedniej dźwigni albo przycisku. Ten rodzaj napędu posiada Suzuki Jimmy, Nissan Patrol i Jeep Wrangler. W tych modelach cały czas napędzana jest tylna oś, z kolei przednia oś dołączana jest w razie potrzeby. Z napędu na przedniej osi powinniśmy korzystać jedynie w terenie, ponieważ na zwyczajnej gładkiej nawierzchni taki rodzaj napędu na 4 koła będzie raczej przeszkadzał, zamiast pomagać.

Dołączany automatycznie napęd na 4 koła

To kolejny rodzaj napędu na 4 koła, który jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy stałym napędem na 4 koła a napędem dołączanym ręcznie. Ten rodzaj napędu posiadają takie samochody jak Mitsubishi Outlander, Toyota RAV4, Suzuki SX4, Audi A3. W tym rozwiązaniu napęd jest bezpośrednio i stale przekazywany na jedną oś, natomiast automatyczne przekazywanie napędu na drugą oś następuje z pomocą sprzęgiełka wielopłytkowego, oczywiście w zależnośći od potrzeb.

Plusy i minusy napędu na 4 koła

Napęd na 4 koła daje więcej możliwości od pojazdów napędzanych na jedną oś, takie auto będzie się sprawowało lepiej na różnych nawierzchniach i przy różnej pogodzie. Posiadając napęd na 4 koła możemy dojechać dalej niż bez takiego dodatkowego napędu. Napęd taki zapewnia także większą przyczepność niż napęd na jedną oś, jednak w sytuacji gdy wpadamy w poślizg, wyjście z niego będzie bardzo trudne. Dzieje się to z tej przyczyny że samochód z napędem na 4 koła może wpadść w taki rodzaj poślizgu gdzie poślizg podsterowany (auto jedzie prosto), łatwo może przejść w poślizg nadsterowany, w którym auto zaczyna się obracać bez kontroli. Taka sytuacja utrudnia bardzo kontrolę nad pojazdem.

Kolejnym minusem samochodu z napędem na 4 koła są jego koszty w porównaniu do auta z napędem na jedną oś. Koszty utrzymania są również znacznie wyższe, ze względu na częstsze tankowania szczególnie, gdy  decydujemy się na auto ze stałym napędem na 4 koła. Koszty ewentualnych napraw również są wyższe, ponieważ układ jest skomplikowany, złożony z wielu części, które mogą ulec awarii. Warto by decyzja o zakupie takiego samochodu miała inne uzasadnienie poza ekonomicznym. Taki samochód może się przydać tym, którzy muszą pokonywać trudne tereny, góry, lasy, podjazdy, dzikie, trudno dostępne miejsca.

Jakie auta z napędem 4×4 są dostępne na rynku

Dla tych wszystkich, którzy szukają dla siebie pojazdu 4 na 4 przedstawiamy listę tych najpopularniejszych o stałym napędzie na 4 koła:

Jak widać jest w czym wybierać, rynek wtórny także obfituje w ciekawe możliwości, unikajmy jednak ofert samochodów z napędem na 4 koła za kilka tysięcy złotych. Tak niska cena przeważnie zapowiada ogromne wydatki u mechanika niedługo po zakupie. Warto także sprawdzić przeszłość takiego samochodu w Autoraport, by uniknąć oszustwa podczas zakupu.

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, podziel się tym wpisem na Fb.


Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *