Clicky

Bezpieczny wyjazd na Wszystkich Świętych

Akcja znicz, jak co roku będzie nam towarzyszyć podczas wyjazdów w związku z 1 Listopada, gdy chrześcijanie obchodzą Wszystkich Świętych. Policja prognozuje wzmożony ruch na drogach, a z racji, że w 2018 święto wypada w czwartek, zapewne spora część obywateli przedłuży sobie weekend o 2 Listopada. Należy w tym okresie zachować szczególną ostrożność i dobrze się przygotować do takiego wyjazdu.

Ciężkie warunki atmosferyczne

To chyba jeden z najgorszych okresów dla kierowców w ciągu roku. Późna jesień, tuż przed zimą, gdzie pogoda płata figle, temperatura spada, raz jest ślisko, raz mokro i ciężko tak naprawdę podjąć decyzję, czy jeździć już na oponach zimowych, czy jeszcze letnich. W takich przypadku trzeba dokładnie przejrzeć trasę, którą będziemy jechać oraz przeanalizować prognozy pogody. Tylko w ten sposób możemy próbować podjąć decyzję odnośnie ogumienia. Jednak istotniejszą informacją jest jego stan techniczny, który powinien ocenić ekspert, czyli w tym przypadku wulkanizator. Pamiętajmy, że opona to jedyna część samochodu, która łączy się z nawierzchnią, dlatego stan jej bieżnika jest bardzo istotny. Jeżeli nasze letnie opony są w dobrym stanie, a nie nękają nas jeszcze przymrozki i opady śniegu warto pozostać przy tej opcji.

Stan techniczny pojazdu

Wyjazdy na Wszystkich Świętych to dla wielu z nas setki kilometrów do pokonania, dlatego ważne jest, aby wszystko w naszym samochodzie działało, jak powinno. Warto sprawdzić pojazd na stacji kontroli pojazdów pod względem sprawności zawieszenia i układu hamulcowego. Jest to koszt od 20 do 50 złotych, czyli stosunkowo niewielki. Ponadto jest to okres, w którym dzień jest krótki, więc ważna jest kondycja naszego oświetlenia. Zapas żarówek w schowku to obowiązek, ale nic nie dadzą nam najlepsze żarówki, jeżeli mamy matowy nalot na kloszach. Lampa nie spełnia wtedy swojej roli, co można zauważyć po zmroku. Dlatego warto ją wyczyścić, a w skrajnych przypadkach po prostu wymienić na nową. Wycieraczki pojazdu to kolejny istotny element, muszą efektywnie zbierać deszcz z szyby. Za nami bardzo intensywne lato, zmiany temperatur źle wpływają na gumę, która stosowana jest w wycieraczkach, wiele z nich zapewne po ponad 30 stopniowych upałach i spadku temperatur zwyczajnie popękała. Wymiana wycieraczek to nie jest ogromny koszt, a na pewno poprawi nasz komfort podczas jazdy w deszczu, czy deszczu ze śniegiem, który może nas nawiedzić w każdej chwili.

Płyny i detale

Podstawowe sprawdzenie wszystkich płynów – olej, płyn chłodniczy, hamulcowy, wspomagania kierowniczego musi poprzedzać taką podróż. Nie możemy się dać zaskoczyć naszemu pojazdowi, bo jeśli odmówi posłuszeństwa w trasie, możemy utknąć na bardzo długo, daleko od miejsca zamieszkania. Narażamy się też na koszty, bo Wszystkich Świętych to okres żniw dla pomocy drogowej, lawety pracują całą dobę, na pełnych obrotach, toteż ich ceny idą średnio o 15-20% w górę w okresie ustawowo wolnym od pracy. Ważne, aby sprawdzić też wszystkie udogodnienia wewnątrz pojazdu, czy działają prawidłowo, jak chociażby intensywność ogrzewania, bo jeżeli nie pracuje efektywnie to może poddać się w dłuższej trasie, a my będziemy zmuszeni pokonywać z bliskimi setki kilometrów w zimnym, jak lodówka pojeździe. Warto mieć przy sobie paczkę bezpieczników, które możemy wymieniać samodzielnie. Sprawdzenie bagażnika również dopiszmy do listy, czy posiadamy kamizelkę odblaskową, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz czy nasze koło zapasowe jest w stanie zdatnym do ewentualnej wymiany w sytuacji kryzysowej. Można też zaopatrzyć się w zestaw naprawczy koła, choć nie skutkuje on w 100% przypadków i to należy otwarcie powiedzieć.

Czas ruszać

Dopiero tak dokładny przegląd naszego pojazdu pozwoli nam z czystym sumieniem ruszyć w trasę, spokojni o to, że dowiezie nas bezpiecznie. Nie odkładajmy napraw na później, tym bardziej, że pojazd oprócz tego, że ma do pokonania kawał trasy, będzie jechał z obciążeniem – nasi bliscy, ewentualne bagaże. To sprawdzian dla zawieszenia, układu hamulcowego, więc co do jego sprawności musimy mieć 100% pewność. Bezpiecznego wyjazdu wszystkim!

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *