Clicky

Jak dobrać akumulator samochodowy?

Można śmiało powiedzieć, że zima to najbardziej ekstremalna pora roku dla każdego samochody. Niskie temperatury znacznie gorzej wpływają na podzespoły silnika, a przede wszystkim na akumulator, który odpowiada za rozruch silnika.

Stan techniczny akumulatora

Im niższe temperatury tym jego sprawność jest bardziej istotna. Jak sprawdzić jego kondycję? Potrzebny nam będzie miernik prądu stałego i etapami wykonujemy następujące czynności. Przekręcamy kluczyk na zapłon i sprawdzamy napięcie na akumulatorze. Jego wartość powinna wynosić 12,5 V , a jeśli nasza jest znacznie niższa to oznacza, że nasz akumulator nie jest w 100% naładowany. Jeżeli nie czujemy się na siłach na dowolnej stracji diagnostycznej, za niewielkie pieniądze możemy sprawdzić nie tylko akumulator, ale także alternator, który odpowiada za jego ładowanie podczas jazdy. Żywotność obecnie produkowanych akumulatorów określa się na około 4-5 lat w zależności i klasy i modelu. W górnej części, zazwyczaj pod nalepką wyryta jest data produkcji, która zasugeruje nam jak długo akumulator jest użytkowany.

Niesprawny akumulator

Nawet bez pomiarów już pierwsze, niewielkie mrozy zweryfikują stan naszego akumulatora. Jeżeli mamy problem z zapaleniem pojazdu po jego dłuższym postoju to możemy być pewni, że jest on do wymiany, albo natychmiastowej regeneracji. Jest to ta część eksploatacyjna samochodu, którą z powodzeniem możemy wymienić sami w większości pojazdów, jest na zazwyczaj na widoku, tudzież w niewielkiej obudowie, którą łatwo zdemontować. Jeśli akumulator rozładował się ze względu na niezbyt częste użytkowanie pojazdu to można spróbować go naładować prostownikiem, według zaleceń. W tym przypadku ważna jest też kontrola elektrolitu znajdującego się wewnątrz, ponieważ tylko jego właściwy poziom zapewni efektywną pracę akumulatora. Nie są to czynności specjalistyczne, ale jeżeli nie czujemy się na siłach warto skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego, albo mechanika. Najprostszą drogą w tym przypadku będzie zdecydowanie zakup nowego, wtedy będziemy mieli pewność co do 100% sprawności i tego, że nas nie zawiedzie nawet w przypadku bardzo niskich temperatur.

Wybór akumulatora

Najważniejsze parametry akumulatora, które bierzemy pod uwagę to: maksymalny prąd rozładowania podawany w A (amperach) oraz pojemność 1HR podawana w Ah (ampero-godzinach). Te dwa parametry widoczne zawsze na miejscu i to je podajemy podczas zakupu akumulatora. Ważne jest miejsce zakupu, aby absolutnie unikać kupowania sprzętu w hipermarketach, gdzie nie możemy sprawdzić w żaden sposób pochodzenia, ani jako laik ocenić, czy rzeczywiście dobry model wybraliśmy dla naszego pojazdu. To jaki akumulator powinien znajdować się w naszym samochodzie znajdziemy w jego instrukcji obsługi, na stronie producenta, a w wielu przypadkach także pod klapką wlewu paliwa. Dużym ułatwieniem będzie dla nas w tym przypadku internet, gdzie krok po kroku wpisując podstawowe parametry strona dobierze nam akumulator sama. Jeśli chodzi o producenta na rynku jest ich naprawdę wielu i dobieramy w zależności od pojazdu, w którym będzie pracował. Samochód starszy, tani nie będzie potrzebował akumulatora, który stanowi 15-20% jego wartości, w tym przypadku po prostu nie warto przepłacać. Wszystko rozchodzi się o to ile urządzeń na pokładzie pojazdu pożera z niego prąd. W nowszych pojazdach producenci dedykują nawet markę, której powinniśmy się trzymać, choć nie jest to konieczne. Mamy firmy na rynku, które trzymają się od lat tej dziedziny i dobrze sobie radzą, warto korzystać z porady nie tyle mechaników, co elektromechaników, których wiedza na temat tego podzespołu będzie dość szeroka. Gwarancja na sprzęt też jest dość istotna, ponieważ są producenci, którzy zamiast standardowych dwóch lat, oferują trzyletnią gwarancję po zakupie, co też dobrze o nich świadczy. Dobrze, by akumulator miał tak zwany wizjer – oczko w górnej części, które pokazuje wskaźnik naładowania – zielony naładowany prawidłowo, biały – sprawdź, czarny – naładuj, znacznie ułatwia to użytkowanie tego podzespołu. W wielu tańszych modelach nadal jest to niedostępne. Jeżeli decydujemy się na samodzielne montowanie akumulatora to warto skorzystać z instrukcji dostępnej przy każdym nabywanym.

Podsumowując można z powodzeniem uznać, że dobór akumulatora to bardzo prosta sprawa. Owszem nie powinna wyglądać, tak że idziemy wybieramy pierwszy lepszy z brzegu, ani nie sprawdzamy, czy doradzony nam sprzęt jest rzeczywiście do naszego pojazdu. Warto się przygotować, tak jak wspominaliśmy powyżej, podstawowe parametry, które są nam potrzebne mamy na wyciągnięcie ręki i nie zajmie nam wiele czasu sprawdzenie ich na własną rękę.

Sprawdź historię każdego samochodu!

4 odpowiedzi na “Jak dobrać akumulator samochodowy?”

Ciężko jest dobrać dobry akumulator, wiem coś o tym. Warto pamiętać, że należy ostrożnie dobierać części samochodowe Świętokrzyskie zakłady są bardzo dokładne, jeśli chodzi o przeprowadzenie przeglądów i dobór części, dlatego warto dać im szansę. Sam kojarzę jeden.

Dobrze dobrany akumulator na pewno zmienia dużo. Zauważyłem także, jak ważna jest odpowiednia osłona. Myślę, że jeśli kupię naklejki ochronne na auto to mój samochód będzie dużo bardziej bezpiecznym miejscem dla mnie. Polecam.

Dobranie akumulatora to jedno, przegląd to drugie. Nikt nie wie, kiedy będzie mu potrzebna pomoc drogowa Stryków jest miastem, w którym znajdują się zakłady.

Cieszę się, że naprawa turbosprężarek jest coraz poważniej traktowanym tematem. Niby część silnika jest delikatna, ale naprawdę — serwisowanie jest bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *