Clicky

Jazda po zmroku – rzecz trywialna a sprawia problemy

(Photo: Bill Burris)

Wielu z nas czuję się pewnie za kierownicą, wydaje się, że niewiele rzeczy może nas zaskoczyć. Brutalne zderzenie z rzeczywistością ma miejsce nie tylko, gdy warunki atmosferyczne pogorszą się w znaczącym stopniu. Gdy zapadnie zmrok wielu kierowców zaczyna zwyczajnie mieć problem. Co ma wpływ na gorsze prowadzenie po zmroku?

Człowiek, jako najsłabsza część procesu jazdy samochodem

(Photo: Boris Thaser)

Wielkie telewizory, ekrany komputerów, telefony, tablety, praca. To wszystko ma negatywny wpływ na nasz wzrok, taki efekt uboczny nowoczesności. Przekłada się to oczywiście na prowadzenie samochodu, bo problemy ze wzrokiem uwydatniają się najczęściej po zmroku. Wiele rzeczy widzimy niewyraźnie, rażą nas światła, nasz czas reakcji może być opóźniony. Mamy prawo jazdy naście lat, oczywiście podczas kursu otrzymaliśmy je bezterminowo, bo nasz wzrok w tamtym momencie nie miał żadnych uchybień. Jednak upływu czasu nikt nie oszuka i trzeba zadbać o swój komfort widzenia. Jeżeli mamy podejrzenia, że zaczynamy źle widzieć trzeba, jak najszybciej udać się do okulisty i zacząć prowadzić pojazd w okularach. Zwiększamy bezpieczeństwo nasze i wszystkich użytkowników dróg wokoło. Po zmroku ma to o tyle większe znaczenie, że soczewki możemy wyposażyć w funkcję, którą nazywamy antyrefleksem, dzięki czemu sztuczne światło będzie nas raziło mniej w nocy. Co do młodych kierowców, którzy dopiero uzyskali uprawnienia warto, aby pierwsze kilometry w nocy pokonywali w asyście doświadczonego kierowcy, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach nie zawsze mamy na kursie zapewnioną możliwość nauki jazdy po zmroku. Z doświadczenia to wiem, ponieważ moja pierwsza jazda po zmroku odbywała się na egzaminie, który niestety oblałem. Inną kwestią jest zasiadanie za kierownicą w nocy, gdy nie jesteśmy dostatecznie wypoczęci. Prowadzenie samochodu wymaga od nas skrajnego skupienia oraz rozbudowanej wyobraźni, a gdy cały dzień jesteśmy na nogach, nie śpimy od pewnego czasu to jesteśmy tak samo efektywni za kierownicą, jak kierowca pod wpływem alkoholu i to nie jest żart! Tak więc zadbajmy o wzrok, nie prowadzimy, gdy jesteśmy zmęczeni.

Właściwe oświetlenie w pojeździe

Musimy dbać o to, aby nasze światła działały efektywnie. Nie chodzi już tylko o jakość żarówek, jakie mamy zamontowane w pojeździe. Poważniejszym problemem są klosze lamp, które z upływem czasu matowieją, ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Przez to nie oświetlają drogi właściwie, a my mamy ograniczone pole widzenia w nocy. Regularne czyszczenie kloszy lamp pomoże nam poprawić komfort jazdy, a ponadto uchroni nas od większych kosztów, ponieważ zaniedbane mogą po pewnym czasie nadawać się już tylko do wymiany, a wcale nie jest to tani element. Pamiętajmy, aby kontrolnie sprawdzać również działanie tylnych świateł, nie każdy pojazd jest wyposażony w czujnik, który na desce rozdzielczej tudzież komputerze informuje nas o spalonej żarówce, a przecież musimy być dobrze widoczni również od tyłu, nie chcemy aby omyłkowo samochód ciężarowy na nieoświetlonej drodze wziął nas za motocykl w oddali.

Niezbędnik każdego kierowcy

(Photo: Bob B. Brown)

Każdy z nas dosłownie musi mieć przy sobie komplet żarówek na zapas w razie awarii. Sprawdźmy, jaki rodzaj jest używany w naszym samochodzie, zakupmy komplet i miejmy w schowku na wszelki wypadek. Dla zapominalskich ważna informacja, że praktycznie na każdej stacji benzynowej możemy kupić żarówkę do naszego samochodu. Inna kwestia to sam proces wymiany, jeżeli nigdy nie wymieniałeś żarówki w swoim aucie to zrób to w najbliższej wolnej chwili, nawet jeśli masz je na ten moment sprawne. Wymiana żarówki wydaje się rzeczą trywialną, a po zmroku może okazać się kostką Rubika. Im nowszy samochód, tym wymiana żarówki jest bardziej problematyczna, dostęp jest trudny, znalezienie zaczepów jest dość łatwe, natomiast zamontowanie żarówki bez jej uszkodzenia może okazać się nie lada wyzwaniem. Osobiście za każdym razem, gdy zmieniam samochód do elementów uczenia się go dodaję montaż żarówek, bo już nie raz sam siebie przeceniłem w tej kwestii i choć z punktu widzenia specjalisty wydaje się to dość zabawne to przestaje takie być o 3 w nocy na autostradzie, gdzie brakuje nie tylko oświetlenia, ale i miejsca do bezpiecznego zatrzymania się.

Właściwe ustawienie świateł

Na koniec kolejna ważna kwestia, czyli to jak światła są ustawione względem drogi. Ile razy samochód z naprzeciwka jechał na światłach mijania w nocy, a mimo to okropnie Cię raził? I nie zawsze jest to kwestia naszego wzroku, to także pokłosie złego ustawienia świateł, które zwyczajnie świecą za bardzo do góry. Nie tylko oślepiają innych użytkowników, ale także zmniejszają nasze pole widzenia i komfort prowadzenia. Na szczęście co roku, przy każdym przeglądzie nasze światła są sprawdzane i zazwyczaj diagności za darmo ustawią nam światła we właściwej pozycji. Jeśli jesteśmy laikami motoryzacyjnymi najlepiej nie grzebać przy tym, bo możemy tylko pogorszyć sprawę.

Jazda po zmroku, czyli z pozoru trywialna kwestia może nam przysporzyć wiele problemów, ale po tym wpisie można przystąpić do działania i zyskać pewność siebie za kierownicą również wtedy, gdy nie pomaga nam w tym światło dzienne.

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, podziel się tym wpisem na Fb.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *