Clicky

Sprawdź VIN

Kiedy podchodzimy poważnie do tematu zmiany samochodu na myśl przychodzi wiele kwestii. Od samego początku, jak powinny wyglądać oględziny pojazdu, na co zwracać uwagę, jak ewentualnie zejść z ceny, a może zabrać ze sobą mechanika? Fundamentem dla tych wszystkich elementów towarzyszących zmianie pojazdu jest jednak numer VIN.

Czym jest VIN?

Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, składający się z 17 znaków, nadawany wszystkim pojazdu. Jest unikalny dla każdego auta, dzięki czemu możemy być pewni czy wszystko co w rzeczywistości stoi przed naszymi oczami zgadza się w dokumentacji. Bez zgodności VIN na pojeździe oraz w dokumentach pojazd jest bezwartościowy i nie może zostać dopuszczony do ruchu. Dlatego sprawdź VIN już na wstępie, aby mieć pewność, że ma się do czynienia z pełnowartościowym pojazdem. Lecz to nie tylko coś w rodzaju peselu dla samochodów, to także skarbnica wiedzy, jego pełna historia. Mając ten unikalny numer możemy dokładnie prześwietlić co działo się z pojazdem w przeszłości, tym bardziej, jeżeli został sprowadzony z zagranicy. Dokumentacja napraw, zdarzeń drogowych na zachodzie jest bardzo dokładna i przypisuje się ją konkretnie do numeru VIN pojazdu, tak aby nigdy nie zaginęła. Można ją odczytać zanim zakupimy pojazd i uchronić się przed przykrymi niespodziankami. Zdemaskujemy wszelkiego rodzaju oszustwa, dowiemy się, czy pojazd rzeczywiście był bezwypadkowy, jaki ma prawdziwy przebieg, czy przypadkiem nie był kradziony. Jeżeli mamy tych 17 znaków to za pomocą Autoraport.pl możemy uzyskać dostęp do wszystkich tych informacji, a nawet otrzymać dokumentację zdjęciową oraz Oryginalne Dane Techniczne.

VIN – najważniejszy element dokumentacji

Tak naprawdę oględziny pojazdu należy zacząć od sprawdzenia, czy VIN w pojeździe zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Możemy go znaleźć na podszybiu, w niektórych pojazdach jest montowany wewnątrz na progu, pod maską na kielichu. Jeżeli nie możemy się doszukać wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce internetowej, albo wykonać telefon do dowolnego, autoryzowanego serwisu, który udzieli nam konkretnej informacji, gdzie znajdziemy VIN. To ważna informacja, nawet na badaniach technicznych jest to weryfikowane. Jeżeli chcemy zaoszczędzić swojego czasu to warto poprosić sprzedającego o numer VIN zanim jeszcze wybierzemy się na oględziny. Wtedy za pomocą Autoraport.pl zweryfikujemy informację z ogłoszenia, a jeśli sprzedający nie będzie chciał udostępnić numeru to możemy mieć poważne wątpliwości co do wiarygodności ogłoszenia. Jest to podstawowa informacja i profesjonalni sprzedawcy już na etapie ogłoszenia umieszczają ją w ofercie, w danych pojazdu. Taki sprzedawca już na wstępie powinien zyskać w naszych oczach. Jeżeli pojazd jest sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych to możemy być pewni, że będzie to nieprawdopodobna skarbnica wiedzy. W przypadku pojazdów zza oceanu popularne jest podmienianie numerów, dlatego sprawdź VIN za każdym razem, gdy widzisz w ogłoszeniu „sprowadzony z USA”. Pojazd mógł zostać zakwalifikowany jako szkoda całkowita (salvage) i nie nadawać się do dalszego użytkowania. Jeżeli tak się stało to za pomocą numeru VIN i takiego narzędzia, jak Autoraport.pl dowiemy się o tym zanim staniemy się właścicielami kontenera na śmieci.

VIN w szczegółach

Chcąc głębiej wejść w ten temat należy dodać, że pierwsze 3 znaki w numerze VIN to identyfikator producenta, niezależnie od tego, gdzie wyprodukowano pojazd. Każdy producent ma swój (większość kilka) i takowe informacje również są ogólnodostępne. Znaki od 4-9 określają typ pojazdu, ponadto rodzaj nadwozia, tudzież konstrukcję. Podobnie w pojazdach z USA, z wyłączeniem 9 znaku, który jest tylko cyfrą kontrolną. Pozostałe znaki od 10-17 są wykorzystywane w ten sposób, aby numer był unikalny, ale mogą zawierać informacje o silniku, rodzaju napędu, czy opcjach wyposażenia. Ważna informacja – 4 ostatnie znaki numeru VIN to zawsze cyfry. W przypadku pojazdów z Ameryki jest więcej szczegółów, bo 10 znak to rok produkcji, 11 kod zakładu, a 12-17 to numer egzemplarza, który również jest unikalny. Teraz widać, jak na dłoni ile informacji znajduje się w tym niepozornym zestawie znaków i jak ważnym elementem jest. Od razu informuje nas dosłownie o wszystkim, co powinniśmy wiedzieć, z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Autoraport.pl możemy być spokojni przy zakupie pojazdu.

Sprawdź historię każdego samochodu!

W odpowiedzi na “Sprawdź VIN”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *