Clicky

Bezpieczeństwo czynne / bezpieczeństwo bierne.

Kwestie bezpieczeństwa przy projektowaniu samochodu są dziś bardzo ważnym elementem, na który koncerny wydają niebagatelne sumy. Te kwestie mają także wpływ na popularność konkretnych modeli. Często można usłyszeć o tzw. Bezpieczeństwie czynnym i biernym. Co kryje się pod tymi pojęciami.

Bezpieczeństwo czynne

Na bezpieczeństwo czynne składają się wszystkie urządzenia, których rolą będzie zapobieganie wszelkim kolizjom. Pierwszym i podstawowym elementem tego systemu jest kierowca, którego zachowania mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Fakt, czy samochód będzie uczestniczył w kolizji, czy wypadku zależy przede wszystkim od zachowań kierowy. Jednak w tym artykule mamy zamiar skupić się na rozwiązaniach technicznych, które w sposób czynny dbają o bezpieczeństwo jazdy.

Nadwozie

Rozwiązań technicznych mających zapewnić nam faktycznie bezpieczną jazdę jest wiele i coraz więcej pojawia się ich z każdym nadchodzącym sezonem motoryzacyjnym. Karoseria to jeden z tych elementów, którego budowa ma właściwości, które  bezpieczeństwo czynne mogą poprawić.

 
(Photo: Yusuke Tomiyama)

Zacznijmy od dobrej widoczności z miejsca kierowcy, którą warunkują odpowiednia wielkość i umiejscowienie szyb oraz słupków nadwozia. Na dobrą widoczność wpływa system oczyszczania szyb a tutaj myślimy od razu o wycieraczkach, jednak na ich pracę wpływa także odpowiednie ukształtowanie smug powietrza opływającego szyby, co ułatwia ich oczyszczanie.

Kolejny element to lusterka, kiedy są duże i łatwe w ustawieniu, zapewniają większą widoczność, czym wyraźnie zwiększają bezpieczeństwo czynne.  Kształt nadwozia a dokładnie jego aerodynamikia powinna sprawiać że auto będzie mocno dociśnięte do podłoża, co ułatwia prowadzenie pojazdu nawet przy dużych prędkościach.
Budowa samochodu zgodnie z zasadami ergonomii to czynnik zwiększający bezpieczeństwo czynne. Łatwość, intuicyjność urządzeń sterujących ma tutaj istotne znaczenie, konieczność odrywania rąk od kierownicy przy ich obsłudze nie świadczy dobrze o ich umiejscowieniu.

 

Bezpieczeństwo czynne

Jednym z coraz bardziej rozpowszechnionych systemów bezpieczeństwa jest system ABS, którego rolą jest zapobieganie blokowaniu się kół podczas hamowania, innym popularnym rozwiązaniem jest system kontroli trakcji, który dostosowując się do warunków na drodze oraz położenia pojazdu może przyhamowywać, albo przekazywać większy moment obrotowy na poszczególne koła, co prowadzi do możliwie najdokładniejszego odwzorowania toru jazdy, który założył kierowca.
Coraz popularniejsze także stają się systemy wspomagające kierowcę w sytuacji nagłego hamowania, systemy te ostrzegają także przed nieoczekiwaną zmianą pasa ruchu a także zmniejszającą się nagle odległością od poprzedzającego pojazdu.

Opony

Opony to bardzo ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Auto powinno mieć odpowiednią przyczepność do drogi tak by układ kierowniczy mógł bez problemu bezpiecznie zmieniać kierunek jazdy zgodnie z wolą kierowcy, ogumienie i zawieszenie ma na celu zapewnienie odpowiedniej przyczepności pojazdu do nawierzchni.

Światła


(Photo: Sumthin Speshul)

Inżynierowie ciągle pracują nad coraz efektywniejszymi i coraz bezpieczniejszymi systemami oświetlenia współczesnych pojazdów.

Dobry stan techniczny samochodu to warunek konieczny do prawidłowego działania pozostałych systemów oraz czynników, o których pisaliśmy wcześniej. Dobra kondycja i sprawność psychofizyczna kierowcy pozwala na wykorzystanie w razie potrzeby kolejnego ważnego atutu, jakim jest rezerwa mocy silnika, dzięki której sprawny i rozsądny kierowca może zwiększyć bezpieczeństwo jazdy wykonując w razie potrzeby szybki i sprawny manewr.

Bezpieczeństwo bierne

Na ten rodzaj bezpieczeństwa składa się wszystko, co minimalizuje skutki wypadków a szczególnie bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów oraz innych osób uczestniczących w danym zdarzeniu. Choć nie życzymy nikomu sprawdzania zachowania pojazdu pod kątem bezpieczeństwa biernego chcemy się przyjrzeć tenu zjawisku z bliska.

Nadwozie

Odpowiednia budowa nadwozia pojazdu warunkuje bezpieczeństwo bierne. Właściwie skonstruowane nadwozie posiada wzmocnienia i strefy kontrolowanego zgniotu. Wnętrze pojazdu powinno być pozbawione ostrych, wystających elementów, które mogą narazić pasażerów w razie kolizji.

Właściwie skonstruowane nadwozie powinno zapewnić właściwe przemieszczenie silnika, kierownicy, pedałów oraz wszystkich elementów, które w razie kolizji mogą naruszyć strukturę przedziału pasażerskiego. Dla przykładu silnik powinien „wsunąć” się pod przedział pasażerski a pedały nie powinny przesuwać się w stronę nóg kierowcy, tylko w przeciwnym kierunkku. Co się jeszcze tyczy silnika, podczas wypadku odpowiedni system paliwowy i zapłonowy ma za zadanie uniemożliwić zapalenie się rozlanego paliwa.

Pozostałe czynniki bezpieczeństwa biernego

(Photo: Brighton Volkswagen)

Okazuje się że sama budowa szyb również wpływa na bezpieczeństwo lub jego brak. Obecnie szyby są klejone a nie hartowane. Pasy bezpieczeństwa to absolutny standard w dzisiejszych czasach, ale nie wszyscy pamiętają o ich używaniu. Pasy bezpieczeństwa, najlepiej z napinaczami oraz zagłówki mają ogromny wpływ na wzrost bezpieczeństwa jazdy. Kolejny istotny element to poduszki powietrzne, w najnowszych i najlepiej wyposażonych modelach jest ich coraz więcej i to jest bardzo dobry trend. Kwestie sprawności poduszek powietrznych w przypadku zakupu samochodu używanego o nieznanej przeszłości to dość istotny temat, który opisaliśmy w innym artykule. Specjalnie dostosowane foteliki dla dzieci, to kolejny element poprawiający bezpieczeństwo bierne pojazdu.

Lepiej wyposażone modele dysponują nowoczesnymi systemami Pre-Safe, które przygotowują samochód do wypadku poprzez domykanie szyb, odpowiednie ustawianie foteli itp. To droższe rozwiązania, jednak ich obecność i możliwość stosowania może ograniczyć negatywne skutki kolizji i wypadków.

Na kwestie bezpieczeństwa pojazdów koncerny samochodowe przeznaczają zawrotne sumy i trzeba przyznać że ta dziedzina rozwija się z wyraźnymi efektami. Co prawda do Polski te najnowsze technologie trafiają z opóźnieniem jednak na świecie liczba wypadków (bezpieczeństwo czynne) oraz ich ofiar (bezpieczeństwo bierne) z roku na rok maleje.

(Photo: georgeekman)

Z dużą ulgą stwierdzamy że coraz bardziej bezpieczne są również nasze drogi. Nie łatwo w to uwierzyć, ale jeszcze nie tak całkiem dawno temu nie było nawet znaków drogowych.

Warto dobrze rozważyć, decydując się na zakup samochodu z mocnym silnikiem czy z komfortowym wyposażeniem, czy nie warto za podobną sumę wybrać samochód, którego wyposażenie poprawi nasze czynne i bierne bezpieczeństwo. Pamiętajmy oczywiście o sprawdzeniu historii samochodu w Autoraport przed jego zakupem, by upewnić się że wszystko w aucie jest w takiej kondycji jak obiecuje nam sprzedawca.

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, niech Twoi znajomi też zobaczą jak się ustrzec przed oszustwem, podziel się tym wpisem na Fb.

 

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *