Clicky

Gorsze warunki na drogach

Zima puka do naszych drzwi i można spokojnie stwierdzić, że niesprzyjająca dla kierowców aura to przez najbliższy czas będzie nasza codzienność. Należy natychmiast przestawić się na znacznie inną jazdę, a także dokładnie przygotować nasz pojazd do warunków, jakie panująna drodze.

Największym wrogiem jest póki co huśtawka temperatur, bo w dzień potrafi być po 10 stopni, w nocy pojawiają się przymrozki. Nawiedzają nas deszcze, jest wilgotno w ciągu dnia, a wieczorami ulice zamieniają się w tak zwaną szklankę. Jeżeli znajdują się jeszcze maruderzy, którzy nie zmienili opon na zimowe, należy natychmiast działać, bo stwarzają zagrożenie dla siebie i całego ruchu ulicznego. Wzmożona ilość wypadków w polskich miastach sugeruje, że jeszcze wielu kierowców nie przygotowało się na zmiany atmosferyczne. Potrzebny jest też przegląd systemów bezpieczeństwa, które są niesamowicie istotne w tym okresie, czyli hamulce, ABS, jeżeli pojazdy są wyposażone to także kontrola trakcji.

Niższa temperatura

Stan opon zimowych to też ważna kwestia, policja ma prawo sprawdzić stan ogumienia, zatrzymać nam dowód rejestracyjny, a nawet wlepić mandat. Jeżeli nabyliśmy pojazd w tym roku to będzie dla niego pierwszy, dość poważny egzamin. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości wyjdą na jaw, już przy pierwszych mrozach. Należy pamiętać, że jeśli kupiliśmy samochód „od ręki”, bez większych oględzin to nie jest za późno, aby zdemaskować, co działo się z nim w przeszłości. Sprawdzenie VIN to kluczowa kwestia, jeżeli nie zrobiliśmy tego przed zakupem to trzeba na poważnie rozważyć zrobienie tego zanim jego przeszłość zacznie wychodzić na wierzch i dokuczać nam w związku z niższą temperaturą.

Korozje, usterki, awarie

Na ulicach pojawiła się sól, tonami rzucana na asfalt zbiera żniwo z blacharskiej części pojazdu. Jeżeli auto miało w przeszłości wypadek, nie zostało dobrze naprawione to w miejscach, gdzie doszło do ingerencji w strukturę lakieru, nawet po paru tygodniach pojawi się charakterystyczny, rudy nalot, który nie wróży nic dobrego. Będzie trzeba działać natychmiast, pozbyć się korozji, a najlepiej zrobić to zanim śnieg i sól na dobre nie zagościły na naszych drogach. Udajmy się na zabezpieczenie antykorozyjne przed zimą, jeżeli mamy kanał to poświęcając trochę czasu możemy sami go dokonać, przy pomocy ogólnodostępnych w sklepach motoryzacyjnych środków. Jeżeli korozja się pojawia to nic dobrego nie wróży, a dodając do tego, że to przykładowo nasza pierwsza zima z tym, konkretnym samochodem, który nabyliśmy pod sloganem „bezwypadkowy” można już wysnuć przypuszczenie, że zostaliśmy oszukani. Na sprawdzenie VIN nigdy nie jest za późno, możemy to zrobić na Autoraport.pl, który sprawdzi pojazd z pewnych źródeł, jeżeli miał w przeszłości wypadek to dowiemy się o tym, nawet z dokumentacją zdjęciową, jeżeli takowa została wykonana. Dodatkowo będziemy wiedzieli o oryginalnych danych technicznych, czy systemy bezpieczeństwa zainstalowane w pojeździe są fabryczne, a także ostatnio zarejestrowany przebieg. Jeżeli coś będzie odbiegało od prawdy to możemy działać szybko i zdecydowanie, udając się na naprawy niezbędne, aby pojazd był zdolny przetrwać zimę i bezpiecznie przewozić nas i naszych bliskich.

Wszelkiego rodzaju nieszczelności w układach, niesprawne elementy gumowe bardzo szybko zaczną reagować na niskie temperatury. Wycieki z układów mogą się pojawić dość szybko, w zawieszeniu coś zacznie pukać, skrzypieć, to wszystko są sygnały alarmowe, że nasz pojazd nie jest gotowy, by bezpiecznie poruszać się po drogach. Jak widać zima nie tylko odróżnia kierowców do prowadzących pojazdy, ale także odróżnia samochody od szrotu. Mechanicy, wulkanizatorzy mają pełne ręce roboty, a będą jej mieli jeszcze więcej, gdy temperatura na dobre spadnie poniżej zera. Dlatego należy działać natychmiast, tym bardziej, że samochód stał się dla większości z nas tak niezbędnym narzędziem, jak telefon, a jego niedyspozycja to duży cios zważywszy na to, że jesteśmy w okresie przedświątecznym. Wszystkim, którzy nabyli pojazd w tym roku i jest to ich pierwsza zima zalecamy natychmiastowy, dokładny przegląd pojazdu, sprawdzenie VIN, tak aby każda podróż przebiegała bez niespodzianek i była bezpieczna.

Sprawdź historię każdego samochodu!

W odpowiedzi na “Gorsze warunki na drogach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *