Clicky

Metoda lejka. Wybór właściwego samochodu w 5 prostych krokach.

metoda-lejka_1

Stajemy przed wyborem zakupu samochodu, najmniej wad na pierwszy rzut oka wydawałoby się ma auto nowe, jednak krótka analiza ekonomiczna pozwoli nam się przekonać że z finansowych względów nie jest to korzystny wybór. Na auto w salonie potrzeba kredytu, który podnosi finalną cenę pojazdu a i utrzymanie gwarancji podnosi koszty eksploatacji. Trzeba się także liczyć z drastycznym spadkiem wartości takiego auta. Te argumenty najczęściej przemawiają za samochodem używanym, gdyż eksploatacja kilkuletniego samochodu okazuje się być dużo tańsza.

Dostajemy wiele pytań o poradę jak dobrze szukać samochodu używanego.  Jako społeczeństwo coraz bardziej jesteśmy świadomi jak działają nieuczciwi sprzedawcy i zaufanie kupujących do tego co mówi sprzedawca, drastycznie spada.

A jak sprawdzić historię auta, skoro teraz to nawet nauczyli się podrabiać książki serwisowe, oryginalne pieczątki a nawet takie od nieistniejących serwisów? Na sprawdzenie kilku aut wydamy majątek, że o czasie i nerwach nie wspomnę. Czy stary, zużyty samochód jest tego wart?

No właśnie to ważne pytanie, czy warto wkładać ten cały wysiłek w znalezienie odpowiedniego egzemplarza? Wiele osób traci nadzieję, że zakup samochodu używanego może być udany, my przekonujemy że może, ale trzeba podejść do tego z głową. Warto zainwestować trochę taktycznego wysiłku, nawet jeśli wymaga to więcej czasu, bo dobra decyzja może nam służyć na lata, a zła może nas kosztować nie tylko czas i pieniądze, a czasem zdrowie a nawet życie.

Proponujemy metodę 5 etapową, wg nas najbardziej optymalną. Pokażemy  krok po kroku, jak rozsądnie podchodzić do decyzji zakupowych. Przedstawiamy metodę LEJKA. Metodę mądrej eliminacji aut, których zakup niesie ze sobą zbyt duże ryzyko i wyboru takiego egzemplarza, który będzie dla nas najkorzystniejszy.

1.Wstępna selekcja

auto-komis-496x291-68cf7bc2bbb92

Na tym etapie przeglądamy ogłoszenia, rozmawiamy ze znajomymi, szukamy w komisach, w dużym skrócie robimy listę aut, które spełniają nasze subiektywne oczekiwania, kierując się osobistymi preferencjami takimi jak marka, rocznik, wyposażenie, dostosowanych do naszych prywatnych / rodzinnych potrzeb. Robimy listę aut, którym się chcemy bliżej przyjrzeć

Uważaj na okazje, podchodź z dużą ostrożnością do ofert bardzo atrakcyjnych cenowo, najczęściej sprzedawcy chodzi o szybkie zbycie nielegalnego, albo auta z dużymi ukrytymi wadami, uważaj na sformułowania takie jak; igła, lalka, bezwypadek…

2.Wyłaniamy czołową 5 – kę

Piątkę, dziesiątkę, dwódziestkę to już zależy od naszych możliwości i upodobań. W każdym razie wiemy, które auta chcemy wziąć pod lupę i uważamy je za warte bliższemu przyjrzeniu się. To auta, o których mamy trochę informacji, widzieliśmy zdjęcia, może rozmawialiśmy ze sprzedawcami. Czas poddać prawdziwej próbie to czy wersja sprzedawcy jest zgodna z faktami.

3. Sprawdzamy Autoraport

Jak już mamy tych kilka wybranych aut, które spełniają nasze kryteria; ceny, wyglądu, wyposażenia, legalności to przychodzi moment na zweryfikowanie faktów, poddanie próbie słów sprzedawcy po raz pierwszy.

Wycieczki z każdym autem do mechanika, to może być zbyt pochłaniające czas, bo nie każdy samochód jest do obejrzenia w najbliższej okolicy, no i kwestie finansowe; czy na tym etapie chcemy wydawać na podróże i przegląd u mechanika wszystkich aut, którymi jesteśmy zainteresowani? Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, wyeliminowanie aut ze złą przeszłością, wystarczy do zawężenia poszukiwań i pomoże podjąć lepszą decyzję. Na tym etapie skupmy się na sprawdzeniu przeszłości pojazdu zasięgając niezależnego, sprawdzonego źródła jakim jest Autoraport, w ten sposób z łatawością wyeliminujemy auta, po poważnych wypadkach, takie, których użytkowanie niosłoby dla nas i naszych bliskich zbyt duże niebezpieczeństwo. Więcej na temat kwestii bezpieczeństwa aut po wypadkach pisaliśmy w tym tekście.

Możesz poznać wydarzenia pojazdu,

screen-shot-2016-09-07-at-11-54-21-pm

a dokładnie odpowiedzieć sobie na takie pytania:

  • czy miał wypadki, jeśli tak to jakie?
  • jaki przebieg został zapisany?
  • jak auto było używane, czy to nie było auto firmowe, albo np. taksówka?

Możesz sprawdzić, czy to auto nie było kradzione na Całym Świecie.

sroka_zlodziejka

To ważne, bo jeśli nabędziesz auto używane, pochodzące z kradzieży, policja ma prawo je zabrać i Tobie postawić zarzut paserstwa. Co istotne, Policja ma prawo to zrobić nawet jeśli to auto nie widniało wcześniej w bazach Polskiej Policji jako kradzione.

Możesz poznać Oryginalne Dane Techniczne

screen-shot-2016-10-11-at-7-33-39-pm

Pomagają one ustalić czy części takie jak silnik, układ kierowniczy czy elementy wyposażenia przynależą faktycznie do tego modelu samochodu. Jeśli takie elementy się nie zgadzają to powinna nam się zaświecić wielka czerwona lampka. Tutaj więcej przydatnych informacji o Oryginalnych Danych Technicznych.

Możesz zobaczyć zdjęcia powypadkowe

1200x628_2007_wv-passat

Nic nie ma większej mocy przekonywania niż empiryczne doświadczenie, zobaczyć na własne oczy jak to auto kiedyś  wyglądało – bezcenne!

Z pomocą Autoraportu oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy. Spokojnie w domu w kilka minut zyskujemy jasność na temat historii tego auta.

4. Jedziemy do mechanika

shutterstock_69847036

Teraz mamy większą jasność, wiemy z którymi autami warto wybrać się do mechanika na rzetelny przegląd. Wycieczka do mechanika wiadomo pochłania czas i koszty, lepiej zrobić to z kilkoma wybranymi autami, które przeszły pomyślnie test Autoraportu, zamiast z kilkunastoma, o których wiemy tyle ile przekazali nam zainteresowani zbyciem sprzedawcy, bo ich słowom nie powinniśmy dawać wiary. Nigdy nie sprawdzaj samochodu u mechanika, którego poleca sprzedawca auta. Zawsze trzymaj się blisko mechanika podczas sprawdzenia pojazdu, dosłownie patrz mu na ręce, niestety mechanicy też bywają nieuczciwi i przekupni.

5. Ostateczna decyzja

screen-shot-2016-10-18-at-1-52-35-am

Z taką wiedzą jaką zdobyliśmy przechodząc 4 poprzednie kroki, jesteśmy uzbrojeni w rzetelną wiedzę, która daje nam komfort podjęcia świadomej i dobrej decyzji.

Korzystajmy więc z niezależnego i wiarygodnego źródła informacji na temat historii pojazdów, zródła, które dysponuje danymi z wielu krajów i jest niezależne od rządów, które niestety spisują dane z dokumentów a dokumenty jak wiemy są często fałszowane. Korzystajmy z Autoraport.pl

Przy zakupie przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i nie poddawać się nadmiernym emocjom, dać sobie czas do namysłu i pamiętać że zawsze możemmy się targować. Pamiętajmy też o dobrej umowie, która będzie skonstruowana pod kątem interesów kupującego.

Jeśli uważasz ten tekst za wartościowy, podziel się nim na facebooku (kliknij „share” po lewej stronie). Możesz zostawić także swój komentarz poniżej.

Sprawdź historię każdego samochodu!

W odpowiedzi na “Metoda lejka. Wybór właściwego samochodu w 5 prostych krokach.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *