Clicky

Samochód elektryczny dla pań z końca XIX wieku!

1

Baker Motor Vehicle

to samochód elektryczny produkowany w latach 1899 – 1914, skonstruowany  specjalnie dla kobiet. W tamtych czasach silniki spalinowe były bardzo brudne i wymagały siły fizycznej do zastartowania mobiu, co utrudniało paniom ich używanie, a ta wersja nie dość że była elegancka i czysta to wnętrze było zaprojektowane specjalnie z myślą o kobiecych potrzebach.

interior

Auto było bardzo lekkie w porównaniu do tych z silnikiem spalinowym, dla podkreślenia jego specjalnego kobiecego wizerunku błotniki były robione ze skóry – można powiedzieć że to taka wersja włókna szklanego z tamtych czasów.

Ten automobil używał oryginalnych baterii na wodę destylowaną stworzonych przes Tomasa Edisona, nie dziwi fakt, że Edison stał się też właścicielem pierwszego egzemplarza.

Uwieżycie że te elektryczne samochody były tak popularne że w samym tylko Nowym Jorku jeździło ich aż 15 000. Baker Motor Vehicle przejeżdża 160 km na jednym ładowaniu i osiąga prędkość 37 km/h.

przod

 

Tak wyglądała stacja ładowania. Stacje takie jak ta były dostępne w całym mieście!

stacja-ladowania

Do kierowania zamiast kierownicy służył specjalny drążek

kierownica

Baterie miały niezwykle długą żywotność, niektóre z nich służą do dziś! Znana jest historia kobiety, która takim wozem przejeździła regularnie przez 50 lat – tak rzadko się psuł.

baterie

Tak, to wszystko się działo na początku XX wieku!

Jednym z powodów dla którego ten elektryczny samochód sie nie spopularyzował wśród mężczyzn było zwykłe uprzedzenie że elektryczny to tylko dla kobiet, bo prawdziwi mężczyźni używają silników spalinowych.  Zastanawia nas; jak inaczej mogłyby potoczyć się dzieje światowej motoryzacji, gdyby panowie nie uprzedzili się tak pochopnie do tego modelu…

Jeśli uważasz ten tekst za wartościowy, podziel się nim na facebooku (kliknij „share” po lewej stronie). Możesz zostawić także swój komentarz poniżej.

Sprawdź historię każdego samochodu!

W odpowiedzi na “Samochód elektryczny dla pań z końca XIX wieku!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *