Clicky

Jak nowa akcyza wpłynie na rynek aut używanych.

auto-komis-496x291-68cf7bc2bbb92

Od początku nowego roku 2017 czekają nas kierowców dość radykalne zmiany; nowe samochody prosto z salonu przy rejestracji zyskają w stosunku do aut używanych. Wszystko to wydarzy się jeśli wejdzie w życie ustawa zmieniająca wartość akcyzy. Jej celem jest uzależnienie opłaty od pojemności silnika oraz wieku samochodu. Dla przykładu za VW Passata 1,9 TDI aktualnie akcyza wynosi 380 zł a od stycznia, będzie to niebagatelna kwota 2481 zł. Na nowej akcyzie zyskają posiadacze aut nowych i luksusowych.

W marcu 2016 senacka Komisja Infrastruktury zaproponowała zmianę w obecnycm funkcjonowaniu opodatkowania samochodów podatkiem akcyzowym. Wiceminister finansów Wiesław Jasiński ogłosił z końcem października że ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Co to za zmiana?

Nowa akcyza zależna będzie od dwóch czynników: roku produkcji auta i pojemności silnika pojazdu. Istotny ma być tutaj czynnik środowiskowy. Przyjęte na potrzeby ustalania wieku pojazdu przedziały wynikają z okresów stosowania kolejnych norm emisji spalin.

Podatkiem zostaną objęte samochody osobowe jak i dostawcze.

Jakie są motywy rządu, by wprowadzać zmiany w podatku akcyzowym?

Większe wpływy do budżetu to dość oczywisty powód, kolejnym jest chęć zniechęcenia kierowców do sprowadzania starych samochodów i promocja zakupu nowych pojazdów. Ma to być również sposób na zaniżanie wartości aut przywiezionych z zagranicy, co jest obecną praktyką by płacić mniejszą akcyzę.

Ile aktualnie płacą kierowcy?

Pojemność silnika, oraz wartość samochodu są obecnie obowiązującymi kryteriami przy opłacie akcyzowej.

  • dla aut z małym silnikiem o pojemności do 2000 ccm to 3,1% wartości pojazdu.
  • dla aut z większą pojemnością silnika powyżej 2000 ccm to 18,6% wartości pojazdu.

Ile kierowcy będą płacić z początkiem 2017 roku?

  • Zaproponowano 32 nowe stawki podatku akcyzowego.
  • oraz 8 kategorii pojemności silnika a w każdej z nich 4 kategorie wiekowe aut.

Najmniejsze stawki zapłacą właściciele aut najnowszych – wyprodukowanych w 2016 roku. Najwięcej podatku zapłacą właściciele za auto z 2004 roku lub starsze, za samochód z silnikiem 4000 ccm właściciel zapłaci aż 18 tys zł.

Ile zyska budżet?

Colorful Cars Stock. Car Dealership Vehicles Stock Vertical Photography.

Ministerstwo Finansów podaje; w 2015 roku wpływy z akcyzy do budżetu z nowych oraz używanych samochodów osobowych  to blisko 1,9 mld zł. Szacunki resortu są takie że nowy podatek ma dostarczyć wpływy o wysokości 2,4 mld zł rocznie, uwzględniając również samochody dostawcze.

Artykuł został napisany na podstawie danych z SAMAR

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, niech Twoi znajomi też zobaczą jak się ustrzec przed oszustwem, podziel się tym wpisem na Fb.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *