Czy czekają nas duże zmiany w kwestii tablic rejestracyjnyh?

Poseł Piotr-Liroy wiedziony chęcią usprawnienia procesu rejestrowania pojazdów w Posce przygotował kolejną propozycję zmian dla kierowców.

Aktualnie zmiana właściciela pojazdu wiąże się z masą formalności, takich jak zmiana tablic rejestracyjnych. Istnieje wyjątek od tej sytuacji, kiedy powtórna rejestracja samochodu odbywa się przez nowego właściciela w tym samym powiecie.

Nowe rozwiązanie ma wyglądać tak, że jeden pojazd będzie posiadał jedną tablicę rejestracyjną. Piotr Liroy-Marzec podkreśla, że nowy pomysł da nam wszystkim oszczędności jak i ma ułatwić życie kierowcom. Poseł zauważa, że w czasach wszechobecnego funkcjonowania elektronicznych baz danych nie ma już potrzeby utrzymywania symboli, które oznaczają miejsce rejestracji pojazdu. Wystarczające są informacje  identyfikujące konkretny pojazd i jego właściciela.

Jak to miałoby wyglądać?

Nowym rozwiązaniem, miałoby być funkcjonowanie tzw. zbiorczej tablicy rejestracyjnej. Nowy sposób oznaczania miałaby być stosowany w przypadku kiedy jedna osoba lub firma jest właścicielem kilku pojazdów. Jak można przeczytać w interpretacji „taka profesjonalna rejestracja montowana jest w jednym, w danej chwili użytkowanym pojeździe (np. do jazdy próbnej, testowej lub rajdu). Potwierdza ona dopuszczenie do ruchu całego zbioru pojazdów. Ubezpieczeniu podlega najdroższy pojazd a pozostałe korzystają z niego w ramach pakietu. Takie rozwiązanie oznaczałoby spore oszczędności dla branży motoryzacyjnej”.

Kolejną  drobną acz przydatną zmianą, która miałaby pójść w parze z nowym systemem oznaczeń tablic rejestracyjnych jest dodatkowo większa ilość miejsca w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie badań technicznych. Technicznie miałaby być zmniejszona rubryka z adnotacjami na rzecz wpisów dotyczących badań technicznych właśnie.

Dla przypomnienia, wcześniej Poseł Liroy-Marzec interpelował do ministra infrastuktury o przywrócenie czasowego wyrejestrowania pojazdu, które to funkcjonowało do 1997 roku  po czym zostało zlikwidowane.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *