Clicky

Czy czekają nas duże zmiany w kwestii tablic rejestracyjnyh?

Poseł Piotr-Liroy wiedziony chęcią usprawnienia procesu rejestrowania pojazdów w Posce przygotował kolejną propozycję zmian dla kierowców.

Aktualnie zmiana właściciela pojazdu wiąże się z masą formalności, takich jak zmiana tablic rejestracyjnych. Istnieje wyjątek od tej sytuacji, kiedy powtórna rejestracja samochodu odbywa się przez nowego właściciela w tym samym powiecie.

Nowe rozwiązanie ma wyglądać tak, że jeden pojazd będzie posiadał jedną tablicę rejestracyjną. Piotr Liroy-Marzec podkreśla, że nowy pomysł da nam wszystkim oszczędności jak i ma ułatwić życie kierowcom. Poseł zauważa, że w czasach wszechobecnego funkcjonowania elektronicznych baz danych nie ma już potrzeby utrzymywania symboli, które oznaczają miejsce rejestracji pojazdu. Wystarczające są informacje  identyfikujące konkretny pojazd i jego właściciela.

Jak to miałoby wyglądać?

Nowym rozwiązaniem, miałoby być funkcjonowanie tzw. zbiorczej tablicy rejestracyjnej. Nowy sposób oznaczania miałaby być stosowany w przypadku kiedy jedna osoba lub firma jest właścicielem kilku pojazdów. Jak można przeczytać w interpretacji „taka profesjonalna rejestracja montowana jest w jednym, w danej chwili użytkowanym pojeździe (np. do jazdy próbnej, testowej lub rajdu). Potwierdza ona dopuszczenie do ruchu całego zbioru pojazdów. Ubezpieczeniu podlega najdroższy pojazd a pozostałe korzystają z niego w ramach pakietu. Takie rozwiązanie oznaczałoby spore oszczędności dla branży motoryzacyjnej”.

Kolejną  drobną acz przydatną zmianą, która miałaby pójść w parze z nowym systemem oznaczeń tablic rejestracyjnych jest dodatkowo większa ilość miejsca w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie badań technicznych. Technicznie miałaby być zmniejszona rubryka z adnotacjami na rzecz wpisów dotyczących badań technicznych właśnie.

Dla przypomnienia, wcześniej Poseł Liroy-Marzec interpelował do ministra infrastuktury o przywrócenie czasowego wyrejestrowania pojazdu, które to funkcjonowało do 1997 roku  po czym zostało zlikwidowane.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *