Clicky

Świąteczne wyjazdy – czyli nie zapomnij o swoim samochodzie!


(Photo: Rob Wilke)

Mimo iż na zewnątrz nie ma zbyt wysokiej temperatury to mamy gorący okres. Święta za pasem, na głowie wigilijna wieczerza, prezenty, planowanie wizyt u bliskich. W tym wszystkim jednak możemy zapomnieć o samochodzie, który przecież ma nas bezpiecznie przetransportować przez cały okres świąteczny. Specjalnie dla czytelników przygotowaliśmy poradnik, jak zadbać o swój samochód przed zimowym wyjazdem, których przecież tak wiele nas teraz czeka.

Bez prądu daleko nie pojedziesz

Grudniowe poranki potrafią być ciężkie, a rozruch silnika wymaga przede wszystkim prądu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nasz akumulator był w dobrej kondycji. Im niższe temperatury tym jego sprawność jest bardziej istotna. Jak sprawdzić jego kondycję? Potrzebny nam będzie miernik prądu stałego i etapami wykonujemy następujące czynności. Przekręcamy kluczyk na zapłon i sprawdzamy napięcie na akumulatorze. Jego wartość powinna wynosić 12,5 V , a jeśli nasza jest znacznie niższa to oznacza, że nasz akumulator nie jest w 100% naładowany. Jeśli sami nie podejmujemy się sprawdzenia kondycji akumulatora możemy podjechać na dowolną stację diagnostyczną, gdzie za niewielkie pieniądze sprawdzony zostanie nie tylko sam akumulator, ale także alternator, który odpowiada za jego ładowanie podczas jazdy. Nie zawsze akumulator jest winowajcą, często za jego ciągłe rozładowania odpowiada zwarcie w elektryce, czy sam alternator. Sporo akumulatorów dostępnych na rynku ma na wierzchu oczko, które sygnalizuje nam kondycję akumulatora. Zielony – wszystko ok, a każdy mniej intensywny kolor zwiastuje, że zaczyna się dziać coś niedobrego. Żywotność samochodowej baterii w zależności od marki to od 3 do 5 lat.

Walka ze śniegiem i deszczem


(Photo: Taylor Harris)

W skrajnych temperaturach każdy materiał zachowuje się inaczej. Element o którym często zapominamy, czyli wycieraczki. Wymieniamy je, gdy już naprawdę niewiele widać, a w zimę ten element musi się szczególnie wykazać. Mają do zebrania znacznie więcej, niż w każdą inną porę roku. Gdy zaatakuje śnieg właściwie dobrane gumy będą sprawniej ściągać go z przedniej szyby. Ja od lat stawiam na wycieraczki bezprzegubowe, które znacznie lepiej przylegają do szyby. Musimy sprawdzić kondycję gum na wycieraczkach, bo małe spękania, które nie zakłócają pracy wycieraczek podczas deszczu, nabierają wody, a przy ujemnych temperaturach puchną jak balony i niszczą gumę.

Pierwszy wyjazd samochodem

Jeżeli nabyliśmy pojazd w tym roku i to będzie nasza pierwsza zima z jego udziałem koniecznie należy zbadać każdy element od ogumienia, płynu chłodniczego, oświetlenia po kondycję wycieraczek, akumulatora. Jeśli nasz samochód miał w przeszłości wypadek to wszelkiego rodzaju elementy, których mocowania są gumowe są narażone na odpadnięcie przy niskich temperaturach! To nie żarty, na własne oczy widziałem jak na progu zwalniającym sąsiadowi odpadł w zimę zderzak, a przecież wszystko było tak pięknie spasowane. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność co do wypadkowej historii nowo zakupionego pojazdu. Sprawdzajmy za pomocą VIN jego historię w Autoraport.pl, jeśli nie zrobiliśmy tego przed zakupem, to zanim wyruszymy w świąteczną wyprawę upewnijmy się, że nie mamy wypadkowego bubla przed domem.

Praktyczne gadżety, które warto mieć przy sobie

Jeśli chcemy uniknąć mozolnego odśnieżania warto mieć w domu odmrażacz do szyb w sprayu. Pomaga pozbyć się oblodzenia w około minutę i oszczędza nasze dłonie. Warto też nosić w kieszeni kurtki odmrażacz do zamków, czasami tradycyjne metody, jak podgrzanie kluczyka zapalniczką nie zdają egzaminu, a taki odmrażacz na pewno poradzi sobie z tym problemem szybciej. Kolejny element, który wymaga sprawdzenia to uszczelki w drzwiach, czy przylegają właściwie, czy gdzieś nie ma luzów, bo jeśli woda za dnia dostanie się pod uszczelkę, a w nocy zamarznie możemy się nieźle napocić zanim otworzymy drzwi. Zimowe pokrowce samochodowe, to coraz częstszy widok na parkingach i nie ma się co dziwić, bo znacznie skraca nam czas potrzebny rano na przygotowanie auta do odjazdu. Ceny takiego materiału są różne, zaczynają się już od 40 zł, więc nie jest to aż tak wielki wydatek, dla niektórych czas jest cenniejszy.

Stan ogumienia

Temat chyba najważniejszy ze wszystkich, ponieważ wybieranie się w podróż ze zużytym tudzież niewłaściwym ogumieniem to krótko mówiąc samobójstwo. Omawialiśmy temat dość szeroko już zeszłej zimy – warto zajrzeć jeszcze raz, tym bardziej w okresie, gdy naszymi pasażerami są bliscy, ich bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

Pozostałe kwestie

Sprawdźmy czy ogrzewanie działa właściwie, czy przypadkiem nie parują nam szyby, bo jak tu otworzyć okno w takich warunkach? Miejmy ze sobą zawsze skrobaczkę, odmrażacze, abyśmy nie musieli po omacku w okresie świątecznym szukać tego wszystkiego po stacjach benzynowych. Jeśli dawno tego nie robiliście to wymieńcie żarówki, teraz ciemno mamy już o 16, więc bardzo ważne jest aby mieć dobrą widoczność, którą dodatkowo może utrudnić padający śnieg. Zadbajmy także o tylne światła, bo przecież równie ważne jest to, abyśmy my też byli widoczni na drodze.

Życzymy Wam wszystkim zdrowych, wesołych, pogodnych, bezwypadkowych i bezproblemowych Świąt Bożego Narodzenia, szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!

Jeśli uważasz ten tekst za pomocny, podziel się tym wpisem na Fb.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *