Clicky

Kradziony pojazd. Jakie mogą być konsekwencje jego zakupu?

Wiosna to okres, w którym Polacy najchętniej zmieniają samochody. Okres zimy, która uwydatnia w samochodzie jego mankamenty już za nami, dlatego wydaje się, że to najlepszy moment, by nabyć auto. Zadajmy sobie proste pytanie – jak duże jest zagrożenie zakupu kradzionego pojazdu? Jeżeli planujesz w najbliższym czasie zmianę samochodu to trafiłeś na odpowiedni tekst, w odpowiednim czasie.

Kradzione samochody są wszędzie

XXI wiek – wydawało by się, że nieopłacalny jest już handel samochodami pochodzącymi z kradzieży. W dobie internetu, gdzie możemy znaleźć wszystko jest to znacznie bardziej ryzykowne, ale czy aby na pewno? Złodzieje stali się bardziej wyrafinowani i również korzystają z dobrodziejstwa technologii. Łatwiej im dzięki pomocy sieci zawładnąć nad komputerem drogich samochodów, czy przestawić dane wewnątrz pojazdu. W roku 2017 według statystyk policji z ulic zniknęło ponad 10 tysięcy samochodów. W Niemczech prawie dwa razy tyle, a żeby uwydatnić, jak łatwo kupić jeden z tych samochodów wprowadźmy trochę matematyki – rzut oka na najpopularniejszy portal ogłoszeń motoryzacyjnych – ilość ogłoszeń 260 tysięcy. Weźmy tylko na tapetę samochody, które zginęły w Polsce, liczby są nieubłagane co 26 samochód na ogłoszeniu jest kradziony i to wcale nie taki pesymistyczny punkt widzenia, bo nie bierzemy pod uwagę tego co ginie w innych krajach i trafia do nas. Jedynym parasolem ochronnym jest numer VIN i to właśnie sprawdzenie VIN jest kluczowym elementem, aby uchronić się przed kradzionym pojazdem.

Wyrafinowani złodzieje

Samochody widmo – co to takiego? To auta, które widnieją w wydziale komunikacji, natomiast już dawno zniknęły z naszych dróg w różnych okolicznościach. To idealny materiał na wybielenie kradzionego samochodu, a mając dostęp do takich danych łatwiej jest zrobić z kradzionego auta pełnoprawny pojazd na sprzedaż. Pewne dane nie będą się zgadzały, natomiast trzeba się mocno zagłębić, aby do tego dojść. Można też być zapobiegawczym, bo tak jak wspomniano wcześniej sprawdzenie VIN pomoże nam dojść do prawdy o samochodzie. Nawet jeśli model jest ten sam, możemy dowiedzieć się o nim wszystkiego, gdzie został wyprodukowany, jakie miał oryginalne dane techniczne, przebieg oraz co najważniejsze sprawdzenie bazy danych wszystkich krajów na świecie, gdzie widnieją kradzione pojazdy. To wszystko wygeneruje nam Autoraport.pl duża dawka informacji w pigułce.

Kupiłem kradzione auto, co dalej?

Jeśli nie będziemy przezorni możemy wpaść w niemałe kłopoty. Oczywiście, gdy już okaże się, że samochód jest kradziony zostanie skonfiskowany przez policję i oddany prawowitemu właścicielowi. My natomiast zostaniemy bez auta oraz bez pieniędzy. Dochodzenie swojego w tej kwestii nie jest łatwe, bo ten, który nam sprzedawał kradziony samochód w większości przypadków to podstawiony słup, którego już nie znajdziemy. Ponadto czekają nas wezwania na policję, zeznania, oczywiście na wstępie zostaniemy uznani za podejrzanych w sprawie, w dalszym postępowaniu może skończyć się zeznaniami w sądzie. To wszystko pochłonie nam masę czasu, energii, a oprócz tego również pieniędzy. Zważywszy na to, że całą kwotę, którą zainwestowaliśmy w samochód, który nam skonfiskowano już nie odzyskamy doliczmy do tego jeszcze to ile w postępowaniu stracimy – wolny dzień w pracy, nasz czas. Brzmi jak koszmar, historia kryminalna, ale to się dzieje naprawdę i sami możemy się stać częścią tego ekscesu, tylko i wyłącznie dlatego, że pominęliśmy w procesie zakupu jeden element – sprawdzenie VIN.

 

Mając już świadomość tego, jak łatwo nabyć kradziony pojazd, co stanie się, gdy będziemy w jego posiadaniu możemy podejść do samego procesu zakupu pojazdu inaczej, bezpieczniej. Nie dajmy się wplątać w pułapkę i wyczyścić sobie portfela, sprawdzenie VIN w Autoraport.pl jest w tym przypadku naszym parasolem ochronnym, niech Polak nie będzie mądry po szkodzie.

Sprawdź historię każdego samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *