Menu

Numer VIN

Prawdziwa historia każdego samochodu

Podczas produkcji, każdy pojazd otrzymuje swój własny unikatowy numer VIN. Jest to skrót z angielskiego i oznacza numer identyfikacyjny pojazdu a czasami znajdziemy go pod nazwą numer nadwozia. Ten numer pozwala na identyfikację konkretnego pojazdu. Inaczej mówiąc, jest to PESEL dla pojazdu.

Czy to oznacza, że VIN na prawdę jest unikatowy dla każdego pojazdu? Tak i niestety nie. Tak w teorii, nie w praktyce. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy podrabiają numery VIN oraz fałszują dokumenty z których dane trafiają do darmowych baz. Właśnie dlatego warto szukać informacji o numerze VIN w niezależnym źródle, który posiada wiarygodne informacje oraz sprawdza je – właśnie tak to robi Autoraport.

SPRAWDŹ VIN
Otrzymaj prawdziwą historię pojazdu

JAK TO DZIAŁA?

 1. Wpisz numer VIN samochodu
 2. Po kilku sekundach dowiesz się, jakie informacje są dostępne o tym pojeździe
 3. Otrzymasz raport z prawdziwą historią pojazdu
Przykładowy Autoraport Pojazdu

Co to jest numer VIN?

Numer VIN składa się z 17 znaków - cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Litera I nie znajduje się w numerze VIN ponieważ jest łatwo ją pomylić z numerem 1 (jeden), a litery O oraz Q z numerem 0 (zero). Numer VIN w pojazdach osobowych zawsze składa się z 17 znaków, jeśli auto było produkowane w 1982r lub później.

Czy numerem VIN oznaczane są tylko samochody osobowe? Nie, numer VIN znajduje się także na innych pojazdach, np. motocyklach, autobusach, samochodach ciężarowych oraz przyczepach.

WDCUF56J97T3X2304
(przykładowy numer VIN)

WMI - pierwsza część numeru VIN

Pierwsza część znaków w numerze VIN to WMI (z angielskiego World manufacturer identifier), czyli oznaczenie producenta oraz jego kraju. Dla przykładu auto z numerem VIN zaczynającym się od cyfry "1" oznacza kraj USA, a litera "J" na pierszym miejscu oznacza "Japonię”. Oznaczenie "Polska" na początku numeru VIN to znaki od SU do SZ. W Europie jest dodatkowa zasada, gdzie producent może używać pierwszego znaku, który informuje o siedzibie producenta, np. samochód marki Opel jest produkowany w Polsce a jednak numer VIN takiego egzemplarza będzie zaczynał się od W co oznacza "Niemcy", ponieważ Adam Opel AG ma siedzibę w Russelsheim w Niemczech. Jako ciekawostka znak "W" w tym przypadku pochodzi od angielskiego "West Germany", czyli "Niemcy Zachodnie", ponieważ tam Opel zaczął stosować numer VIN. Znaki od SN do ST to "Niemcy Wschodnie".

VDS - druga część numeru VIN

Druga część numeru VIN to VDS (z anglielskiego Vehicle descriptor section), to ogólne informacje o pojeździe, będą to znaki znajdujące się na pozycjach od 4 do 9 w numerze VIN. Każdy producent koduje tą część numeru VIN według swojego schematu, jednak niektóre kraje mają swoje szczególne wymagania. W tej części producenci mogą kodować według swoich schematów takie informacje jak, czy samochód ma poduszki powietrzne, ilość drzwi, rodzaj pasów bezpieczeństwa a nawet serię pojazdu, która mówi o tym, czy jest to wersja sportowa czy ekonomiczna, itd. Nie istnieje jeden schemat, ponieważ każdy producent ma swój, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę, producenci często zmieniają schematy oraz mają różne schematy dla różnych modeli lub serii aut.

VIS - trzecia część numeru VIN

Ostatnia część numeru VIN to VIS (z anglielskiego Vehicle identifier section), czyli bardziej precyzyjne informacje na temat konkretnego pojazdu. VIS znajduje się od 10 do 17 pozycji na numerze VIN. Informacje które kodują producenci, jak w przypadku VDS, są różne oraz według uznania producenta. Ta część numeru VIN jest jeszcze bardziej liberalna, można w niej znaleźć zakodowane oznaczenie fabryki oraz rocznik pojazdu, i nawet w niektórych przypadkach, datę produkcji auta.

Jak wygląda numer VIN

Gdzie znajdę numer VIN?

- w okolicy silnika
- w dowodzie rejestracyjnym
- w polisie ubezpieczeniowej
- na samochodzie...

Gdzie znajdę numer VIN na samochodzie?

Jak znaleźć numer VIN

Patrząc z zewnątrz przez przednią szybę, numer VIN znajduje się na desce rozdzielczej po stronie kierowcy. Numer VIN jest umieszczony parę centymetrów powyżej miejsca gdzie szyba styka się z deską rozdzielczą. Innym miejscem gdzie znajduje się numer VIN to w okolicy zatrzasku. Otwórz drzwi od strony kierowcy i sprawdź w okolicy zatrzasku.

numer VIN na drzwiach

Inne miejsca gdzie znajdę numer VIN

- niektóre samochody mają niestandardowe miejsca zamieszczania numer VIN, jak np. pod dywanikiem pasażera w niektórych Mercedesach.

Jak sprawdzić czy numer VIN jest nieoryginalny?

Znajdź numer VIN w więcej niż w jednym miejscu: najlepiej na desce rozdzielczej oraz w okolicy silnika. Wszędzie powinien znajdować się ten sam numer numer VIN. Warto to sprawdzić.

Jak sprawdzić wiarygodność dokumentów przy zakupie samochodu?

Zawsze sprawdź czy numer VIN na samochodzie zgadza się z numerem VIN we wszystkich dokumentach. numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Krótki numer VIN

Zdarza się czasami że numer VIN bywa krótszy niż 17 znaków. Pojazdy produkowane między 1954 a 1981 mogły mieć numer VIN o mniejszej ilości znaków, ponieważ nie istniał jeszcze standard długości numeru VIN. Może się więc zdarzyć, że pojazd zabytkowy będzie posiadał nietypowy numer VIN.

W większości przypadków, powodem dla którego numer VIN jest krótszy niż 17 znaków bywa to, że uszkodzona została tabliczka (co wymaga zgłoszenia oraz naprawy) oraz po prostu błąd podczas jego przepisywania, w takich przypadkach warto się upewnić co zostało pominięte.

UWAGA: Najważniejsza Informacja

Trzeba odnotować fakt, że numer VIN niezależnie czy to na metalowej tabliczce, na karoserii, naklejce na drzwiach, czy w dokumentach da się sfałszować. Fałszowanie numeru VIN oraz dokumentów jest powszechne, niestety istieją zakłady oraz firmy specializujące się w tej dziedzinie. Dlatego zawsze warto sprawdzić Autoraport by przekonać się, co naprawdę kryje się pod danymi zakodowanymi w numerze VIN.

Czy warto sprawdzić numer VIN?

Prawdziwe opinie ludzi z Facebook'a

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW

Maciej D.
Ocena 5/5
       

Dzięki Waszej stronie uniknąłem "wtopy" przy kupnie Audi A4 za 40 tyś zł. Okazało się że auto miało szkodę całkowitą w USA.
Super strona!!! Dzięki

Wojciech K.
Ocena 5/5
       

Bardzo Państwu dziękuję za ogromną życzliwość Autoraport był OGROMNIE wręcz przydatny, wcześniej nie wiedziałem nic o takiej możliwości. Oszuści chyba Was bardzo nie lubią :-))))))))))) Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję

Józef B.
Ocena 2/5
   

Błędnie wpisałem vin, a system autoraportu tego nie wyłapał. Przez to miałem opóźnienie, jednak otrzymałem kolejny raport gratis, co mnie satysfakcjonuje.

Edward F.
Ocena 5/5
       

Bardzo dziękuję za sprawdzenie tego pojazdu będę spokojny kupując ten pojazd oraz wiarygodność sprzedającego.

Grzegorz P.
Ocena 5/5
       

Dziekuję bardzo za te informacje, są dla mnie bardzo pomocne, rezygnuję z zakupu tego auta (oczywiście jako idealne bezwypadkowe)

Barbara K.
Ocena 5/5
       

Bardzo dziękuje za tak obszerną i bardzo ważną dla mnie informację na temat tego auta

Krzysztof Ł.
Ocena 5/5
       

Raport bardzo mi pomógł w podjęciu decyzji, poza tym bardzo dobry i szybki kontakt. Będę was polecać i sam jeszcze raz na pewno skorzystam bo jestem w trakcie szukania auta.

Bronek T.
Ocena 5/5
       

Kupiłem auto i w trasie do domu pękło mi podwozie po lewej stronie! Wg. Autoraportu, sprzedali mi składaka po kasacji! Pokazałem Policji Autoraport. Nic nie zrobią. Powiedzieli mi, że mogłem sprawdzić Autoraport przed kupnem auta. Co za p********* kraj! Możecie mi pomóć?


Sprawdź numer VIN, nie daj się oszukać!

Nikt nie chce zostać oszukany. Nie chce ryzykować kupna złomu który trafił ponownie na polskie drogi. Nie chce ryzykować swojego życia i zdrowia swoich bliskich. Nie chce zostać ofiarą oszustwa. Serwis Autoraport został stworzony właśnie dla takich rodaków, ceniających uczciwość oraz udanego zakupu.

Sprawdź numer VIN pojazdu i nie daj się oszukać!

Sprawdź prawdziwą historię pojazdu

Wpisz numer VIN pojazdu który chcesz sprawdzić!
SPRAWDŹ VIN
Opinie Użytkowników
 • Bardzo dziękuję za dane które otrzymałam. Po zapoznaniu się z danymi które kupiłam na Waszej stronie dowiedziałam się ze moje nowe autko zamiast 61 tys. przebiegu posiada 168 tys. Po zakupie jakie miało miejsce 7 maja autko zaczęło się psuć. Zażądałam zwrotu za naprawę autka ale sprzedający stawiał opory. Ale gdy uświadomiłam sprzedającego, że wiem o prawdziwym przebiegu samochodu . Szybko oddał mi pieniądze i zabrał autko.

  - Ania K.
 • Nie będę ukrywał, że nie wierzyłem w sprawdzanie VIN. Autoraport mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Teraz wykupuję za każdym razem kiedy mam auto na oku.

  W branży motoryzacyjnej jest nadal za dużo oszustów. Mam nadzieję, że Wasza firma będzie zmniejszać im liczbę okazji. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 • Autoraport był OGROMNIE wręcz przydatny, wcześniej nie wiedziałem nic o takiej możliwości. Oszuści chyba Was bardzo nie lubią :-)) Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję

 • Dziekuję bardzo za te informacje, są dla mnie bardzo pomocne, rezygnuję z zakupu tego auta (oczywiście jako idealne bezwypadkowe). Sprawdzenie VIN w waszym serwisie mnie uratowało.

 • Super serwis! Wpisując tylko numer VIN mam wiarygodne dane. Wykupiłem 7 Autoraportów i znalazłem naprawdę bezwypadkowe auto. Reszta szkoda mówić, same badziewia. Super serwis godny polecenia!

 • Dziękuję za informację, która wyjaśniła mi wiele wątpliwości.

  Dobrze że takie narzędzie jak wasza strona istnieje, gdyż wielu oszustów ma coraz mniejsze pole manewru.

 • Nie spodziewałem się takiego niesamowitego podejścia do klienta, jestem szczerze zaskoczony (żeby nie powiedzieć w szoku)!

 • Bardzo dziękuje za tak obszerną i bardzo ważną dla mnie opinię na temat tego auta. Sprawdzenie VIN w serwisie autoraport.pl zdecydowanie warte.

 • Znalazłem w internecie trzy auta w różnych miastach. Pierwsze auto miało dwa poważne wypadki, drugie auto było po kasacji a trzecie po drobnej kolizji. Pojechałem zobaczyć ten trzeci samochód na własne oczy. Z Autoraportu wiedziałem, że stłuczka była z tyłu. Samochód okazał się w lepszym stanie niż myślałem. Zdecydowanie polecam. Warto dla samego oszczędzenia czasu!

 • Kupiłem auto i w trasie do domu pękło mi podwozie po lewej stronie! Wg. Autoraportu, sprzedali mi składaka po kasacji! Pokazałem Policji Autoraport. Nic nie zrobią. Powiedzieli mi, że mogłem sprawdzić Autoraport przed kupnem auta. Co za p********* kraj! Możecie mi pomóć?

 • Bardzo dziękuję za tak obszerną i dokładną interpretację tych faktów. Sprawdzanie VIN było szybkie i łatwe. Serwis godny polecenia.

 • Szukałem wiele aut na autoraport.pl jednak nie wszystkie były w bazie serwisu. Które mogłem to wykupiłem. Nie spodziewałem się, że niektóre auta mogą dobrze wyglądać, choć były po aż takich przejściach. Przy jednym z samochodów, autoraport wykazał dwa wydarzenia, to były bardzo małe kolizje. Kupiłem to auto i jestem zadowolony. Zdecydowanie warto sprawdzić każdy samochód! Wolę znać prawdziwą historię, a nie strzelać totalnie w ciemno.

 • Bardzo dziękuję za informacje.

  Popieram Wasze działania i serdecznie życzę Wam i potencjalnym kupcom aut powodzenia.

 • Bardzo dziękuję za raport. Sprawdzanie VIN w procesie szukania samochodu używanego bardzo mi pomogło w podjęciu dobrej decyzji.

 • Dziękuję za sprawną realizację zamówienia. Raport VIN zdecydowanie przydatny i oszczędił mi czas oraz nerwy. Wiarygodna historia auta po VIN to bardzo dobry pomysł. Życzę powodzenia.

 • Wielkie dzięki za wyczerpujący raport VIN, oczywiście sprawdzanie numeru VIN przez Autoraport w zupełności mnie satysfakcjonuje i wyczerpuje temat. Dziękuje & pozdrawiam.

Niezależna informacja

Autoraport jest niezależnym źródłem informacji zgromadzonych z różnych źródeł, w tym zagranicznych i odpłatnych. Autoraport nie udostępnia dokumentów lub usług umożliwiających uzyskanie, odnowienie, wymianę lub sprawdzenie oficjalnych dokumentów bądź informacji, które są dostępne bezpośrednio w organach administracji publicznej. Jeśli potrzebujesz takiej usługi, polecamy odwiedzić odpowiedni organ administracyjny.

Tylko informacje o pojazdach

Staramy się pokazać obszerną, niezależną historię samochodu, ale nie odnosimy się w najmniejszym stopniu do ludzi lub ich danych osobowych. Autoraport przekazuje takie informacje jak przebieg pojazdu, szkody komunikacyjne, wyceny napraw pojazdu, pochodzenie pojazdu i wiele innych informacji o pojazdach. Nigdy nie udostępniamy informacji o obecnym lub poprzednim właścicielu, a jedynie informacje o używanych samochodach, jak np. poważne zdarzenia jak szkoda całkowita auta. Zdarza się też, że nie znajdujemy nic i to może być bardzo dobra wiadomość.